Napisy sesja

Sesja Rady – transkrypcja na tekst

Transkrypcja sesji na tekst

Od września 2020 roku każda Sesja Rady Miasta i Gminy powinna być dostępna w wersji tekstowej.  Obowiązek ten wynika bezpośrednio z realizacji ustawy nakazującej zapewnienie dostępności materiałów wytwarzanych przez jednostki samorządowe dla osób niepełnosprawnych. Należy zaznaczyć, że od początku aktualnej kadencji istnieje obowiązek transmisji i publikacji obrad w formie audio-wizualnej. Oczywiście nie wszystkie samorządy poradziły sobie w sposób właściwy z jego realizacją, ale na ten moment jest to niewielki odsetek…

Transkrypcja audio na tekst – jak to zrealizować?

Okazuje się, że przy wykorzystaniu aktualnych możliwości technicznych sama realizacja takiego przedsięwzięcia nie musi być bardzo kosztowna. Jedynym, najwyższym kosztem może jednak okazać się wynajęcie lub zatrudnienie osoby posiadającej możliwości transkrybowania sesji na tekst w możliwie krótkim czasie. Od strony technicznej problem można rozwiązać na dwa sposoby:

  • zakupić sprzęt oraz oprogramowanie do transkrypcji i przeszkolić osobę do wykonywania tej pracy,
  • zamówić usługę w firmie zajmującej się transkrypcją mowy na tekst.

Automatyczne generowanie napisów

Transkrypcje Sesji
Transkrypcje Sesji

Rozwiązanie pierwsze wymaga sporych nakładów organizacyjnych oraz finansowych. W tym przypadku należy niemalże zorganizować nowe miejsce pracy. Wymagania stawiane końcowemu produktowi są niezwykle wysokie – powinien on spełniać odpowiednie standardy,  które będą niejednokrotnie weryfikowane przez oglądających. Profesjonalna transkrypcja głosu na tekst musi również zawierać wiele elementów niewidocznych „na pierwszy rzut oka”. Są to między innymi znaczniki czasowe, czy możliwość synchronizacji z programami odtwarzającymi nagrania wideo. Wymagana jest również pełna dyspozycyjność osoby której zadaniem jest przekształcenie głosu na tekst.

Druga metoda to rozwiązanie dla instytucji chcących mieć gotowy produkt już w kilka dni po wydarzeniu – bez organizacji całego przedsięwzięcia we własnym zakresie. Jest to zlecenie wykonania usługi firmie zewnętrznej.

Profesjonalna realizacja transkrypcji sesji

Przykładową firmą świadczącą usługi w zakresie obsługi transkrypcji obrad sesji na tekst jest TECH5. Przy użyciu autorskiego systemu pracownicy TECH5 wykonają całą pracę by zrealizować ciążący na JST obowiązek dostosowania materiałów do wykorzystania przez osoby niepełnosprawne. Wieloletnie doświadczenie w tego typu realizacjach pozwala wybrać najlepsze rozwiązania technologiczne.

Transkrypcje sesji
Transkrypcje sesji

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą na transkrypcje sesji na stronie transmisje i transkrypcje sesji.

W celu uzyskania szczegółów na temat opisywanego zagadnienia, zapraszamy do kontaktu:
TECH5
Sanok, ul. Grzegorza 6
biuro@tech5.pl
Kontakt telefoniczny:
Centrala, tel.: 17 779 61 91
Dział techniczny, tel.: 504 958 559
Dział handlowy, tel.: 506 994 331

Transkrypcja sesji? To proste!